Prestanak rada SOS ekipe za spasavanje i zbrinjavanje pčela

U protekle dve decenije članovi Beogradskog udruženja pčelara izlaze u susret građanima i pomažu u uklanjanju rojeva pčelinjih društava koji se nalaze na nezgodnim mestima.

To je veoma kompleksan posao pa smo u više navrata ukazivali gradskim službama da ga treba ozbiljno shvatiti. Nažalost nismo nailazili na razumevanje ni jedne službe.
Odgovor je uvek bio isti. Nismo nadležni.

Beogradsko udruženje pčelara nema resurse za obavljanje ove aktivnosti pa obaveštavamo građane da ne možemo više preuzimati na sebe ovu obavezu.

Zbog toga molimo građanstvo da se ubuduće obraćaju gradskim službama a ne Beogradskom udruženju pčelara.

Azijska pčela smolarica

Azijska pcela smolarica

Azijska pcela smolarica

Dragi pčelari, 
 
Ovog leta značila bi nam vaša pomoć!
 
Tražimo azijsku pčelu smolaricu pod stručnim nazivom Megachile sculpturalis  koja se u Srbiji pojavila 2017. godine, i od tada pratimo njeno širenje.
 
Još uvek se ne zna dovoljno o njenom ponašanju u novonastanjenim prostorima, kao ni o uticaju koji može imati na zajednice i populacije naših pčela – gajenih i divljih. 
Za dalja istraživanja značajni su nam kako podaci o njenom prisustvu iz šireg područja Beograda, tako i njeno javljanje u svim drugim delovima Srbije, ali i širom regiona Balkana. Prisustvo ove vrste najlakše se registruje u gradovima pa nam je posebno interesantno da utvrdimo koliko je ona prisutna i u manjim naseljima, u poljoprivrednim predelima ili u divljoj prirodi. 
 
Na ovoj adresi možete da pronađete više detalja o ovom novom članu naše faune pčela, kao i o biljkama na kojima se najčešće uočava:
Jovana Bila Dubaić
Institute of Zoology, Faculty of Biology 
University of Belgrade
Scroll to Top